REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE „TECHNOPARKowa Akademia Podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic III”
RPSL.11.04.01-24-02D2/19-001
1. Objaśnienie terminów i skrótów/definicje
- RPO – Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
- Projekt – projekt „TECHNOPARKowa Akademia Podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic III” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
- Projektodawca – Park Naukowo – Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ulicy Konarskiego 18C.
- Biuro Projektu – komórka organizacyjna Projektodawcy zajmująca się obsługą i realizacją Projektu, mieszcząca się w Gliwicach (44-100) przy ul. Konarskiego 18C.
- Kandydat – osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do udziału w Projekcie na podstawie zasad określonych w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „TECHNOPARKowa Akademia Podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic III”.
- Uczestnik Projektu – osoba zakwalifikowana do udziału w Projekcie zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym regulaminie.
- Strona internetowa projektu – strona www o adresie: http://technopark.gliwice.pl/szkolenia
- Obszar rewitalizacji – obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechującego się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk, na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, zamierza się prowadzić rewitalizację. Obszar rewitalizacji może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic, lecz nie może obejmować terenów większych niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkałych przez więcej niż 30% mieszkańców gminy. W skład obszaru rewitalizacji mogą wejść obszary występowania problemów przestrzennych, takich jak tereny poprzemysłowe (w tym poportowe i powydobywcze), powojskowe lub pokolejowe, wyłącznie w przypadku, gdy przewidziane dla nich działania są ściśle powiązane z celami rewitalizacji dla danego obszaru rewitalizacji;
- Osoba pracująca – pracownicy w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) oraz osoby świadczące usługi na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.
- Osoba niepełnosprawna – osoby niepełnosprawne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
- Osoba o niskich kwalifikacjach – osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie. Definicja poziomów wykształcenia (ISCED) została zawarta w Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 w części dotyczącej wskaźników wspólnych EFS monitorowanych we wszystkich PI (Priorytetach Inwestycyjnych). Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie. Osoby przystępujące do projektu należy wykazać jeden raz, uwzględniając najwyższy ukończony poziom ISCED. Poziom klasyfikacji ISCED:
- ISCED 0 – Kształcenie na poziomie przedszkolnym,
- ISCED 1 – Kształcenie podstawowe lub pierwszy etap edukacji podstawowej,
- ISCED 2 – Kształcenie średnie (niższy poziom) lub drugi etap edukacji podstawowej,
- ISCED 3 – Kształcenie średnie (wyższy poziom),
- ISCED 4 – Kształcenie powyżej średniego (nie wyższe),
- ISCED 5 – Pierwszy etap kształcenia wyższego (nie prowadzący bezpośrednio do zaawansowanych kwalifikacji badawczych),
- ISCED 6 – Drugi etap kształcenia wyższego (prowadzący do zaawansowanych kwalifikacji badawczych).
- Kompetencje cyfrowe (kompetencje w zakresie TIK) – definiowane jako zdolność do:
- Przetwarzania (wyszukiwania, oceny, przechowywania) informacji,
- Komunikacji (wchodzenia w cyfrowe interakcje, dzielenia się informacjami, znajomość etyki i umiejętność zarządzania cyfrową tożsamością),
- Tworzenie cyfrowej informacji (w tym również umiejętność programowania i znajomość zagadnień praw autorskich),
- Zachowania bezpieczeństwa (ochrony cyfrowych urządzeń, danych, własnej tożsamości, zdrowia i środowiska),
- Rozwiązywania problemów (technicznych, identyfikowania sytuacji, w których technologia może pomóc, bycia kreatywnym z użyciem technologii, identyfikowania luk w zakresie kompetencji).
2.Informacje ogólne o projekcie
- Regulamin określa zasady rekrutacji Uczestników do Projektu oraz jego realizacji.
- Realizatorem projektu „TECHNOPARKowa Akademia Podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic III” jest Park Naukowo – Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ul. Konarskiego 18C
- Projekt „TECHNOPARKowa Akademia Podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic III” realizowany jest w ramach osi priorytetowej XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania 11.4. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób dorosłych dla poddziałania 11.4.1. Kształcenie ustawiczne – ZIT, w ramach RPO WSL 2014-2020.
- Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
- Projekt realizowany jest w okresie od 01.07.2020 do 30.06.2021
- Celem głównym Projektu jest zwiększenie adaptacyjności co najmniej 170 dorosłych osób, poprzez wzrost kwalifikacji lub ich potwierdzenie w zakresie ICT lub języków obcych mieszkańców lub pracowników z obszaru rewitalizacji w Gliwicach , w tym 50% osób zamieszkujących na obszarze rewitalizacji.
- Projekt przeznaczony jest dla osób pracujących, w wieku 25 lat i więcej, zamieszkujący lub pracujących na obszarze objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji dla miasta Gliwice, należących do grup defaworyzowanych, w szczególności osób powyżej 50 roku życia oraz o niskich kwalifikacjach.
- Biuro Projektu znajduje się w Gliwicach (44-100) przy ulicy Konarskiego 18C.
- Biuro Projektu czynne jest od poniedziałku, środę, piątek w godzinach 8:00 do 16:00 oraz we wtorek
i czwartek w godzinach 10:00 do 18:00 .
- Wszelkie informacje na temat Projektu można uzyskać w Biurze Projektu osobiście, telefonicznie pod numerem 603-663-887 lub pod adresem e-mail: akademia@technopark.gliwice.pl
- Wzory dokumentów rekrutacyjnych dostępne są w Biurze Projektu oraz na stronie internetowej technnopark.gliwice.pl/szkolenia.
- Udział w projekcie jest bezpłatny.
3.Przedmiot projektu
- W ramach projektu zaplanowano wsparcie w postaci:
- Kursu języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego z walidacją i certyfikacją dla 144 Uczestników
- kurs obejmuje 60 godzin szkoleniowych (tj. godzina rozumiana jako 45 minut),
- zajęcia realizowane będą w grupach liczących maksymalnie 12 osób,
- zajęcia będą odbywały się w tygodniu lub w weekendy po maksymalnie 4 godziny dziennie,
- kurs zakończy się zewnętrznym egzaminem zgodnym z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego,
- kurs będzie odbywał się na terenie miasta Gliwice.
- Szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe – poziom podstawowy lub profilowane zgodnie z DIGCOMP z walidacją i certyfikacją dla 70 Uczestników (48K i 22M).
- Szkolenie obejmuje 40 godzin szkoleniowych (tj. godzina rozumiana jako 45 minut),
- Zajęcia realizowane będą w grupach liczących maksymalnie 10 osób,
- Zajęcia będą odbywały się w tygodniu lub w weekendy po maksymalnie 4 godziny dziennie,
- Kurs zakończy się egzaminem zewnętrznym,
- Kurs będzie odbywał się na terenie miasta Gliwice.
- Egzaminów potwierdzających kompetencje językowe uzyskane poza projektem dla 6 Uczestników z języka angielskiego dla 3 osób, z języka niemieckiego dla 2 osób oraz z języka francuskiego dla 1 osoby.
- Egzaminów potwierdzających kompetencje komputerowe na poziomie podstawowym uzyskane poza projektem dla 5 Uczestników.
- Jedna osoba może wziąć udział w kilku formach wsparcia.
4.Zasady rekrutacji
- Rekrutacja do projektu ma charakter otwarty i będzie prowadzona z poszanowaniem równości szans i niedyskryminacji, zapewniając dostępność dla osób niepełnosprawnych.
- Uczestnikiem Projektu może zostać osoba spełniająca następujące warunki:
- W chwili przystąpienia do Projektu ma ukończone co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 17 Uczestników (12K i 5 M) powinno spełniać kryterium wiekowe 50+ oraz co najmniej 68 Uczestników (46K i 22M) o niskich kwalifikacjach.
- Zamieszkuje bądź pracuje, w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, na obszarze objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji w Gliwicach (wykaz ulic stanowi Załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu).
- Pracuje na podstawie umowy: o pracę, agencyjnej, zlecenie lub innej (do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenie/ o dzieło).
- Pierwszeństwo w projekcie mają osoby należące do jednej z grup defaworyzowanych: osoby o niskich kwalifikacjach oraz powyżej 50 roku życia.
- Z własnej inicjatywy jest zainteresowana nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji w obszarze umiejętności ICT i/lub znajomości języków obcych.
- Dostarczy w wymaganym terminie wypełniony poprawnie Formularz zgłoszeniowy (Załącznik nr 1), zaświadczenie o zatrudnieniu (Załącznik nr 2), oświadczenie uczestnika aplikującego do udziału w projekcie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (Załącznik nr 4).
- Wypełni test kompetencji językowych i/lub komputerowych kwalifikujący na odpowiedni poziom nauczania. W celu wypełnienia ww. testu należy stawić się do Biura Projektu mieszczącego się w Gliwicach (44-100) przy ulicy Konarskiego 18c.
- Osoby ubiegające się o udział w kursie językowym dodatkowo będą umawiane na rozmowę ustną z lektorem w siedzibie Szkoły Językowej. W przypadku niemożności stawienia się na rozmowę w Szkole Językowej, możliwe będzie przeprowadzenie telefonicznej rozmowy z lektorem. Rozmowa z lektorem ma na celu dokładniejsze poznanie umiejętności językowych Kandydata a tym samym prawidłowe zakwalifikowanie do poziomu nauczania.
- Niespełnienie któregokolwiek z wyżej wymienionych kryteriów formalnych będzie skutkowało odrzuceniem zgłoszenia.
- Uczestnikiem Projektu nie może zostać:
- Właściciel/właścicielka przedsiębiorstwa, pełniący/a funkcje kierownicze,
- Wspólnik/wspólniczka przedsiębiorstwa, pełniący/a funkcje kierownicze (w tym partner prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiącym z niego korzyści finansowe),
- Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą,
- Pracownik/pracownica zakładu pracy powiązanego osobowo, organizacyjnie lub kapitałowo z Beneficjentem projektu.
- Osoba odbywająca karę pozbawienia wolności.
- Pracownicy zatrudnieni w jednym miejscu pracy (u jednego pracodawcy) mogą stanowić nie więcej niż 20% Uczestników jednej tematyki szkoleniowej w ramach Projektu.
- Dokumenty rekrutacyjne należy dostarczyć do Biura Projektu w formie papierowej lub elektronicznie na adres e-mail: akademia@technopark.gliwice.pl. W przypadku przedłożenia dokumentów elektronicznie Kandydat zobowiązuje się dostarczyć oryginały dokumentów niezwłocznie od dnia przesłania dokumentów za pomocą poczty elektronicznej.
- Formularze rekrutacyjne zostaną poddane ocenie formalnej oraz merytorycznej.
- Kryteria formalne będą weryfikowane na podstawie warunków opisanych w §4 pkt. 2 niniejszego Regulaminu.
- Kryteria merytoryczne będą punktowane według następującej skali:
- Osoby o niskich kwalifikacjach (wykształcenie do ISCED 3) – 1 punkt
- Osoby powyżej 50 roku życia – 1 punkt
- Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności (obowiązkowe dostarczenie orzeczenia o niepełnosprawności – 1 punkt
- Osoby zamieszkujące obszar rewitalizacji na terenie Gliwic – 1 punkt
- Poziom potrzeb szkoleniowych
- Brak – 0 punktów
- Niski – 1 punkt
- Średni – 2 punkty
- Duży – 3 punkty
- Poziom motywacji do uczestnictwa w kursie:
- Brak – 0 punktów
- Niski – 1 punkt
- Średni – 2 punkty
- Duży – 3 punkty
- W sumie Kandydat może uzyskać od 0 do 10 punktów.
- W oparciu o kryteria rekrutacyjne oraz przyznane punkty utworzona zostanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz lista rezerwowa.
- W przypadku osób, które uzyskają jednakową liczbę punktów, decydować będzie kolejność zgłoszeń.
- O kolejności na liście rankingowej decyduje suma uzyskanych punktów.
- O wynikach rekrutacji Kandydaci zostaną powiadomieni drogą elektroniczną (pod warunkiem posiadania adresu e-mail), osobiści, telefonicznie lub listownie.
- Rekrutacja do projektu będzie prowadzona w sposób ciągły od lipca 2020 roku do czerwca 2021 roku.
- W przypadku zagrożenia, któregoś ze wskaźników, Beneficjent zastrzega sobie możliwość wprowadzenia dodatkowych limitów mających na celu osiągnięcie zakładanych wartości.
5.Prawa i obowiązki Uczestników Projektu
- Uczestnik Projektu ma prawo do skorzystania z bezpłatnego wsparcia oferowanego w ramach Projektu na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie.
- Uczestnik ma prawo do:
- otrzymania podręcznika,
- przystąpienia do egzaminu zewnętrznego (pod warunkiem udziału w min. 80% zajęć),
- otrzymania certyfikatu (pod warunkiem pozytywnego wyniku z egzaminu zewnętrznego).
- Uczestnik Projektu zobowiązuje się do:
- przystąpienia przed rozpoczęciem wsparcia do testu językowego i/lub testu komputerowego umożliwiającego jego zakwalifikowanie do konkretnego poziomu nauczania.
- Regularnego, punktualnego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
- Potwierdzania uczestnictwa w zajęciach każdorazowo własnoręcznym czytelnym podpisem na liście obecności.
- Potwierdzenia otrzymania materiałów szkoleniowych własnoręcznym czytelnym podpisem.
- Wypełniania ankiet i testów (ewaluacyjnych, weryfikujących postęp w nauce), związanych z realizacją Projektu i monitoringiem późniejszych rezultatów.
- Przystąpienie do egzaminu zewnętrznego zgodnego z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego i/lub egzaminu zewnętrznego komputerowego.
- Warunkiem ukończenia Projektu jest udział w minimum 80% zajęć pod rygorem skreślenia z listy Uczestników i poniesienia kosztów udziału w Projekcie.
6.Prawa i obowiązki Projektodawcy
- Projektodawca zobowiązuje się do:
- Realizacji Projektu zgodnie z aktualnym wnioskiem o dofinansowaniem i niniejszym regulaminem.
- Zapewnienie Uczestnikom Projektu wsparcia opisanego w §2 pkt. 8, zgodnie z preferencjami Uczestników.
- Zapewnienia podręczników dla Uczestników kursów, zgodnych z poziomem nauczania do którego zostali zakwalifikowani.
- Wydania zaświadczenia o ukończeniu kursu Uczestnikom Projektu, którzy uczestniczyli w co najmniej 80% czasu trwania kursu.
- Zapewnienia właściwego nadzoru merytorycznego i organizacyjnego nad formami wsparcia, w których będzie brał udział Uczestnik Projektu.
- Zapewnienia Wykonawców posiadających odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe.
- Zapewnienia sal dostosowanych do przeprowadzenia form wsparcia i wyposażonych w odpowiedni sprzęt.
- Projektodawca zastrzega sobie możliwość zmiany harmonogramu zajęć.
- Projektodawca ma prawo skreślić Uczestnika Projektu z listy i obciążyć go kosztami udziału w Projekcie, w przypadku nieprzestrzegania Regulaminu.
7.Zasady rezygnacji z udziału w Projekcie
- Uczestnik, który został zakwalifikowany, może z ważnej przyczyny zrezygnować z udziału w Projekcie przed rozpoczęciem wybranej w ramach projektu formy wsparcia, informując o tym Projektodawcę drogą pisemną nie później niż 5 dni roboczych przed rozpoczęciem formy wsparcia.
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie w trakcie jego trwania, Projektodawca może żądać, aby Uczestnik przedłożył zaświadczenia lekarskie lub inne dokumenty usprawiedliwiające jego rezygnację.
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie w trakcie jego trwania, Uczestnik jest zobowiązany zwrócić Projektodawcy koszty poniesione w związku z jego dotychczasowym udziałem w Projekcie, jak również zwrócić podręcznik i inne otrzymane pomoce dydaktyczne.
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie przez Uczestnika, na jego miejsce zostanie zakwalifikowana pierwsza osoba z listy rezerwowej.
8.Postanowienia końcowe
- Projektodawca zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym regulaminie w przypadku, gdyby było to konieczne z uwagi na zmianę warunków umowy o dofinansowanie, a także w przypadku, pisemnego zalecenia wprowadzenia określonych zmian ze strony Instytucji Pośredniczącej, bądź innych organów lub instytucji uprawnionych do przeprowadzenia kontroli realizacji Projektu.
- Projektodawca zastrzega sobie prawo zaprzestania realizacji Projektu w razie rozwiązania umowy o dofinansowanie.
- W przypadku, o którym mowa w punkcie 1 i 2 Uczestnikom nie przysługują żadne inne roszczenia wobec Projektodawcy.
- Projektodawca ze względu na realizację założonych we wniosku wskaźników zastrzega sobie prawo do ustalenia ostatecznej listy Uczestników Projektu.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy prawa europejskiego i prawa krajowego dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.07.2020 roku.
Wykaz załączników do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie:
Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 2 – Zaświadczenie od pracodawcy
Załącznik nr 3 – Wykaz ulic objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji w Gliwicach
Załącznik nr 4 – Oświadczenie Uczestnika aplikującego do Projektu dot. przetwarzania danych osobowych
More Info