OncoProject Sp. z o.o.

Celem projektu jest stworzenie i wprowadzenie do sprzedaży urządzenia służącego do monitorowania oddechu chorego w trakcie napromieniania. Monitorowanie ma na celu zmniejszenie niedokładności związanych z ruchem oddechowym zmian nowotworowych i narządów sąsiadujących.
Branża medyczna, w tym szczególnie branża onkologiczna, jest stale rozwijającym się rynkiem z uwagi na starzenie się populacji europejskiej oraz wzrost zapadalności na nowotwory złośliwe obserwowany na całym świecie. Obecnie szacuje się, że co 4 Polak umrze z powodu nowotworu złośliwego a w krajach Europy Zachodniej wskaźnik ten jest jeszcze wyższy.
Radioterapia jest jedną z głównych metod leczenia wykorzystywaną w onkologii, stosowaną u około 60 procent chorych na nowotwory złośliwe. Urządzenia stosowane do radioterapii (przyspieszacze liniowe) podlegają cyklicznym wymianom – co około 5 lat w Europie Zachodniej i co około 10 lat w Europie Wschodniej. Wiąże się to z wysokimi kosztami (10-20 mln złotych za urządzenie) i dużym wyzwaniem logistycznym.
Z tego powodu urządzenia typu „stand alone” poszerzające funkcjonalność głównego urządzenia stanowią dobrą alternatywę do wymiany całego przyspieszacza na nowszy model. Biorąc pod uwagę dostępność środków finansowych i związaną z tym częstość wymiany przyspieszaczy liniowych należy założyć, że zainteresowanie zakupem projektowanego urządzenia będzie większe w Europie Wschodniej niż Zachodniej. Tym nie mniej, funkcjonalność projektowanego urządzenia jest wg. naszej oceny na tyle duża, że może ona stanowić interesujące rozwiązanie nawet w ośrodkach dysponującymi najnowszymi modelami przyspieszaczy liniowych.