Wizyta studyjna do Izraela

W dniach 2-7 marca odbyła się wizyta studyjna, do Izraela, będąca nagrodą w ramach projektu Akcelerator Przedsiębiorczości Akademickiej Santander Univesidades.

Izrael światowa potęga startupów i wysokich technologii,💡dlaczego nazywany jest Drugą Doliną Krzemową, jakie są czynniki wpływające na sukces izraelskich startupów?

Na te pytanie znają już odpowiedź finaliści projektu, którzy przyjechali do Tel Avivu, aby z bliska przyjrzeć się jak powstaje biznes w Izraelu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji:

Spotkanie z przedstawicielem środowiska startupowego w Tel Avivie-Erezem Gavish. Erez opowiedział o Ekosystemie startupowym w Izraelu. Podkreślił, że w Izraelu działa ponad 5 tys. start-upów i że żaden inny kraj na świecie nie przeznacza tak dużej części swojego budżetu na badania i rozwój (ok. 4,3 proc. ) Izrael ma największy na świecie odsetek pracowników z wyższym wykształceniem technicznym. Innowacji poszukuje się w obszarach twardych, na styku urządzeń i technologii informatycznych lub w technologiach inteligentnych. Integralną częścią izraelskiego systemu innowacji jest cyberbezpieczeństwo, a Izrael odpowiada za około 15 proc. globalnych inwestycji w tego typu technologie.

 

Co working space LABS TLV-spotkanie w przestrzeni co-workingowej. Mieszczące się na 60 piętrze biuro, wypełnione nowoczesną infrastrukturą i otoczone rozpościerającym się na całe miasto widokiem zrobiło ogromne wrażenie.

Spotkanie z Demi-Ben Ari-co-founderem izraelskiego start-upu Panorays. Jednym z elementów prezentacji było zdefiniowanie pojęcia statrupu, przedsiębiorczości oraz zaprezentowanie sposobów finansowania startupów na rynku izraelskim.

Wizyta przy słynnej Rothild 22, gdzie znajduje się Biuro  jednego z akceleratorów dla Startupów. Roi Ben Daniel zaprezentował koncepcję programu Visa for startups.

 

Lunch połączony z wycieczką-czyli Bitemojo (www.bitemojo.com)-jest to aplikacja z obszaru TravelTech pozwalająca poznać kulturę i styl Izraela oraz Tel Avivu. Uczestnicy mieli okazję zasmakować kuchni izraelskiej odwiedzając kolejno 3 punkty gastronomiczne.  Przy okazji wizyty w każdym z nich uczestnicy spożywali posiłek oraz dowiadywali się różnych ciekawostek na temat danego obiektu oraz dania.

 

Udział w spotkaniu networkingowym. CFA Institute Research Challenge to coroczna inicjatywa, która pomaga studentom we wdrażaniu najlepszych praktyk dotyczących badań nad kapitałem. Uczniowie przygotowują pisemny raport i  przedstawiają go na lokalnym finale konkursu, następnie zwycięska drużyna zostaje wybrana do prezentacji na międzynarodowej scenie.
Istotną rolą uczestnictwa w spotkaniu była część networkingowa.  Umiejętność nawiązywania kontaktów, prezentacja swojego biznesu, zainteresowanie odbiorcy swoimi działaniami stanowi nierzadko klucz do sukcesu.

 

Wizyta na uczelni wyższej w miejscowości Herzliya. Wizyta miała na celu zapoznanie uczestników z tematyką „Przedsiębiorczości na uczelniach”. Przewodniczący organizacji studenckiej zaprezentował działalność IDC Entrepreneurship Club. Jest to organizacja studencka prowadzona przez wolontariuszy, założona w 2001 r. jako jeden z pierwszych klubów przedsiębiorczości w Izraelu.

Kobi Kalderon-założyciel oraz CEO Gold Ventures Incubator przygotował dla uczestników prezentację  pt. „Jak zainteresować inwestora”. Dowiedz się o inwestorze jak najwięcej, bądź prawdziwy i szczery,  zdefiniuj problem jaki rozwiązuje Twój startup, pokaż swoją pasję-to tylko niektóre z omawianych aspektów mających kluczowe znaczenie na zainteresowania inwestora swoim pomysłem.

Bezcenna sztuka networkingu. Liron Glickman opowiedziała o tym jak skutecznie budować sieć kontaktów i nawiązywać trwałe relacje biznesowe.

Spotkanie w międzynarodowym Akeleratorze dla startupów (Mass Challenge Jerusalem Acceleartor). Uczestnicy zgłębili swoją wiedzę na temat ekosystemu startupów w Jerozolimie.Przedstawiciel Akceleratora Mass Challenge  opowiedział o szczegółach programu, na co należy zwrócić uwagę przy aplikowaniu, jakie są najczęściej popełnianie błędy podczas prezentacji pomysłu.

Program wycieczki  uwzględniał również dzień wolny-6 marca, aby każdy z uczestników mógł go wykorzystać na indywidualne zwiedzanie.

 

Wizyta studyjna w Izraelu miała na celu przede wszystkim zapoznanie uczestników z ekosystemem startrupów oraz kulturą prowadzenia biznesu w Izraelu. Istotną rolą była również wymiana doświadczeń oraz zdobycie międzynarodowych kontaktów.

Poza tym uczestnicy poznali składowe ducha przedsiębiorczości i innowacyjności Izraela, które przełożyć się mogą na komercjalizację i sukces ich własnych projektów, a także poczucie pewności siebie w poruszaniu się po rynku innowacji. Istotnym celem wizyty była również możliwość weryfikacji swoich pomysłów w rozmowach z doświadczonymi praktykami rynku nowych technologii, by finalnie wrócić do Polski z nową energią i chęcią do działania.